Čeští včelaři hlásí rekordní úhyny včelstev. Novojičínsko není výjimkou

Profilovka
06. 05. 2025

Novojičínsko – Česká republika letos zažívá jeden z nejhorších roků, co se týče úhynů včelstev. Podle informací Českého svazu včelařů (ČSV) v některých regionech zmizelo i více než 50 % včelích populací. Tento alarmující trend neobešel ani Novojičínsko, kde místní včelaři hlásí značné ztráty a obavy z další budoucnosti chovu včel v regionu.


Včelstva mizí, med nebude

Ztráty jsou letos nebývale vysoké. V některých obcích okresu, například ve Fulneku, Příboře nebo v okolí Studénky, přišli včelaři až o dvě třetiny svých včelstev. Hlavními příčinami jsou kombinace virových onemocnění, šíření roztoče varroa destructor, nevyhovující klimatické podmínky, ale i nevhodné zásahy člověka – například užívání pesticidů v zemědělství.

„Měl jsem přes zimu 18 včelstev. Na jaře jsem napočítal pouhá čtyři, která přežila. Tak špatně na tom za posledních 20 let nebylo,“ říká zklamaně dlouholetý včelař ze Šenova u Nového Jičína, pan Josef Hrubý.


Sucha, mírné zimy i špatná léčba

Podle odborníků se situace zhoršuje kvůli klimatickým změnám. Mírné zimy podporují přemnožení parazitů a virů, zatímco jarní sucha omezují dostupnost pylu a nektaru. Včely oslabují, a i drobná infekce pak může být pro celá včelstva smrtelná.

„Lidé si často myslí, že včely hynou kvůli zimě. Skutečnost je ale mnohem složitější – oslabené včelstvo, které trpí roztočem varroa a přidruženými viry, zimu prostě nepřežije,“ vysvětluje odbornice na chov včel a členka okresního výboru ČSV pro Novojičínsko, Ing. Petra Hýlová.


Dopady na krajinu a zemědělství

Úbytek včel není jen problémem včelařů. Včely jsou klíčovými opylovači, bez nichž by došlo k rapidnímu poklesu výnosů ovocných stromů, zeleniny a dalších plodin. Ohrožena je i biodiverzita krajiny.

„Bez včel nebude ovoce. Už teď jsme zaznamenali špatné opylení ovocných stromů, hlavně třešní a švestek. Květů bylo dost, ale včely chyběly,“ upozorňuje sadovnice a ekologická pěstitelka z okolí Bílovce, paní Lenka Matušková.


Mladí včelaři a budoucnost chovu

Přestože situace je vážná, zcela bez naděje není. V posledních letech se i na Novojičínsku objevují mladí včelaři, kteří se snaží jít cestou přírodního chovu, biodiverzity a spolupráce se zemědělci. Řada z nich investuje do moderních monitorovacích systémů, které pomáhají včas odhalit problémy ve včelstvu.

Okresní organizace ČSV zároveň připravuje osvětové akce a spolupráci se školami, aby v dětech vzbudila zájem o včely a přírodu.


Co můžeme udělat my?

Pomoc může každý – ať už vysazením medonosných rostlin, omezením chemie na zahradě, nebo podporou lokálních včelařů nákupem domácího medu. Každý úl se počítá, protože včely nejsou jen producenti medu – jsou pilířem našeho ekosystému.


 

Ekologie

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

1
Post image
2
Post image
3
Post image
4
Post image
5
Post image