Nejlepší země, kam se přestěhovat na důchod? První místo vás možná překvapí!

Profilovka
před 4 hodinami

Přemýšlíte, kde byste si mohli užít podzim života naplno – s větším klidem, sluncem, nižšími životními náklady a lepší zdravotní péčí? Nejste sami. Stále více Čechů – včetně seniorů z našeho regionu – přemýšlí o tom, zda by důchod nemohli trávit jinde než doma. Ať už kvůli nákladům, zdravotním podmínkám nebo jen chuti zažít něco nového. Kam se tedy vydat? A která země letos překvapivě obsadila první příčku?

TOP destinace pro život v důchodu

Každoročně sestavuje odborný žebříček Global Retirement Index, který srovnává země světa z hlediska podmínek pro život v důchodovém věku. Do hodnocení se promítají životní náklady, dostupnost zdravotní péče, klima, bezpečnost, infrastruktura i přívětivost místních obyvatel. A tady je aktuální žebříček pro rok 2025:


Portugalsko – evropský ráj seniorů

Portugalsko se stalo jedničkou mezi destinacemi pro důchodce. Mírné klima, nádherné pobřeží, nízké životní náklady ve srovnání s Českem, přívětiví lidé a kvalitní zdravotní péče dělají z této země ideální místo pro klidné stáří.
Z regionu Novojičínsko už se do okolí Algarve přestěhovalo několik párů – důvodem je i nižší kriminalita a blízkost leteckých spojů z Vídně či Krakova.


Kostarika – zelený tropický ráj

Pro dobrodružnější duše se nabízí exotická alternativa – Kostarika. S přírodou jako z pohádky, kvalitní zdravotní péčí a nízkými náklady si získává srdce i evropských seniorů. Anglicky mluvící komunity a vysoká životní úroveň z ní dělají čím dál populárnější volbu.


Mexiko – barevné, levné a usměvavé

Láká vás teplo, moře a kuchyně plná chutí? Mexiko je velmi oblíbené zejména mezi Američany, ale i Evropané sem stále častěji míří. Kvalitní bydlení tu pořídíte za zlomek ceny, jídlo je levné a bohaté na čerstvé suroviny. Oblíbená místa: Yucatán, Oaxaca či San Miguel de Allende.


A co Česká republika?

Přestože se zvedající životní náklady i nejistoty kolem důchodového systému stávají pro seniory výzvou, stále se najdou lidé, kteří by neměnili. Pro mnoho seniorů z Novojičínska zůstává doma doma – díky rodině, zázemí a kulturní sounáležitosti.

Nicméně, někteří přemýšlejí o tzv. „dvojím důchodovém životě“ – část roku trávit doma, část v zahraničí. Například v zimě na Kanárských ostrovech nebo v jižním Španělsku, kam létají přímé lety z Polska.


Co říkají senioři z našeho regionu?

Marie a Jiří z Nového Jičína, oba čerství důchodci, se v loňském roce vydali na delší pobyt do jižního Portugalska. „Ceny v obchodech jsou podobné, ale jídlo venku je levnější než u nás. A to slunce! I v lednu 18 °C. Cítíme se zdravější a víc v pohodě,“ říká paní Marie.

Podobně přemýšlí i pan Zdeněk z Fulneku, který si oblíbili zimní pobyty na Maltě: „Není to na přestěhování natrvalo, ale proč si důchod občas neokořenit trochou středomořského života?“


Chcete se inspirovat?

Před rozhodnutím se vyplatí zjistit:

  • zda daná země nabízí daňové výhody pro důchodce

  • jaké jsou podmínky pro zdravotní pojištění

  • možnosti bydlení a délku pobytu bez víz

  • dostupnost komunity cizinců nebo Čechů


Závěrem

Ať už zůstanete doma, nebo se vydáte za hranice, nejdůležitější je, abyste si důchod užili podle svých představ – s klidem, pohodou a radostí. A kdo ví, možná bude právě rok 2025 tím pravým časem na nový začátek. Třeba v zemi, kde se stárne s úsměvem.


📝 Tip redakce Novojičínsko:
Plánujete životní změnu? Napište nám do redakce, kam byste se chtěli na důchod přestěhovat – nebo se s námi podělte o svou zkušenost ze zahraničí. Rádi váš příběh zveřejníme!

Tipy

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.