

Velikonoce nejsou jen o pondělním koledování a malovaných vajíčkách. Předcházejí jim dny hluboké symboliky a duchovního významu, které tvoří tzv. Svatý týden. Znáte jejich názvy a víte, co znamenají?
Svatý týden začíná Květnou nedělí a vrcholí Božím hodem velikonočním. Každý den má svůj příběh, význam a někdy i lidové tradice, které se v některých regionech udržují dodnes.
Připomíná slavnostní příchod Ježíše do Jeruzaléma, kdy ho lidé vítali palmovými ratolestmi. U nás je nahrazují větvičky kočiček nebo vrby. V kostelích se světí zelené ratolesti, které si lidé dávají doma za kříž jako symbol ochrany.
Den, kdy se nepracovalo fyzicky a lidé odpočívali po neděli. Název pravděpodobně pochází z modré barvy plachet, kterými se zdobily kostely v době půstu.
Symbol úklidu – ženy vymetaly pavučiny z koutů a celý dům se připravoval na Velikonoce. "Šedivý" odkazuje na šedou barvu prachu a špíny.
Připomíná den, kdy Jidáš zradil Ježíše. Podle tradice by se člověk neměl mračit – jinak mu to zůstane na celý rok! V domácnostech se v tento den uklízela kamna a vymetal se poslední nepořádek.
Den Poslední večeře Páně. V kostele naposledy zazní zvony – poté „odlétají do Říma“ a nahrazují je klapačky a řehtačky. Lidé jedli zelenou stravu – špenát, kopřivy, zelí – pro zdraví po celý rok.
Nejtišší den roku, den Ježíšovy smrti na kříži. Drží se přísný půst a v mnoha domácnostech se dodnes nejí maso. Lidové tradice říkají, že se v tento den otevírají poklady, voda má zázračnou sílu a nemá se hýbat se zemí (nekopat, neorat).
Den ticha, kdy Ježíš spočívá v hrobě. Večer se v kostelích slaví vzkříšení, často ohněm a světlem. Zvykem bývá i svěcení jídla – mazanců, vajíček a masa. Barva „bílá“ symbolizuje čistotu a naději.
Největší svátek křesťanského kalendáře – oslavujeme vzkříšení Krista. Věřící se radují, slaví, konají se mše a v domácnostech se připravují sváteční pokrmy.
Lidová tradice pomlázky, polévání vodou a rozdávání malovaných vajíček. Kluci vyšlehají dívky, aby byly zdravé a krásné. Dívky jim za odměnu dají vajíčko – symbol života a plodnosti.
Svatý týden v sobě spojuje hlubokou duchovní symboliku i lidovou tvořivost a zvyky, které se v různých krajích liší. Ať už jej prožijete tradičně nebo v duchu jara a rodiny, připomíná proměnu, naději a nový začátek – hodnoty, které mluví k lidem napříč generacemi.