

Podle analýzy bezpečnostních expertů jsou Češi a Češky v otázce sexuálního vydírání aktuálně šestými nejohroženějšími na světě.
„Ještě loni bylo Česko na desátém místě a jen od začátku roku 2025 vzrostl počet ochráněných českých uživatelů o 223 procent, tedy nejvíce na světě,“ zdůraznil Ondřej Mokoš, výzkumník malwaru v Gen Digital.
Novojičínsko se v posledních měsících potýká s novou hrozbou kyberprostoru. Prudce vzrostl počet případů tzv. sextortion — vydírání obětí pomocí intimních fotografií a videí. Zatímco dříve se tento fenomén spojoval spíše se zahraničím, dnes podle aktuálních dat společnosti Gen Digital není výjimkou ani v našem regionu.
Útočníci, označovaní jako kyberšmejdi, navazují falešné kontakty přes sociální sítě, chatovací aplikace nebo seznamky a pod různými záminkami vylákají od svých obětí citlivý materiál. Ten následně používají k vydírání — požadují peníze nebo další intimní obsah pod hrozbou zveřejnění.
Podle informací Policie ČR i preventistů působících na Novojičínsku jsou nejvíce ohroženou skupinou děti a mladiství. Právě oni bývají kvůli důvěřivosti a menším zkušenostem snadným terčem manipulace. „Rodiče by neměli podceňovat otevřenou komunikaci se svými dětmi o rizicích internetu. Klíčová je prevence,“ upozorňuje preventista z okresního ředitelství Policie ČR Nový Jičín.
Jak se chránit na internetu?
Nikdy nesdílejte intimní obsah s lidmi, které osobně neznáte.
Zabezpečte své profily na sociálních sítích a sdílejte minimum osobních informací.
Při jakémkoliv podezření z vydírání ihned kontaktujte policii.
Povzbuzujte děti, aby se v případě problému nebály svěřit a vyhledaly pomoc.
Kyberšmejdi často spoléhají na strach a stud obětí, které pak ze strachu mlčí. Proto je důležité vědět, že v těchto situacích existuje pomoc a že mlčet znamená riskovat ještě větší nebezpečí.
Policie Nový Jičín zároveň připomíná, že v případě podezření na sextortion lze využít i Linku bezpečí (116 111) nebo kyberporadny, které pomáhají obětem podobných útoků.
AKTUÁLNĚ