V Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku došlo k závažné ekologické havárii, kdy toxický benzen unikl do místního jezera.

Profilovka
30. 03. 2025

 Tato situace vyvolala obavy mezi rybáři a místními obyvateli, kteří apelují na urychlené řešení problému.​

Únik benzenu a jeho dopady

V únoru tohoto roku došlo k nehodě cisteren převážejících benzen, při níž uniklo přibližně 350 tun této toxické látky. Velká část se dostala do podzemních vod, což vedlo k postupnému zamoření jezera v blízkosti místa nehody. Předseda místní rybářské organizace Stanislav Pernický uvedl, že benzen již zamořil celé jezero, a zdůraznil potřebu rychlého jednání. 

Opatření a vyhlášení stavu nebezpečí

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk vyhlásil v okolí Hustopečí nad Bečvou stav nebezpečí, který umožní rychlejší sanaci zamořené půdy a vody. Toto opatření bylo jednomyslně podpořeno bezpečnostní radou kraje. 

Testy ryb a kvalita vody

Navzdory zamoření jezera benzenem testy ryb ulovených v pískovně blízko Hustopečí nad Bečvou neprokázaly přítomnost této látky v rybím mase. Ministr zemědělství Marek Výborný uvedl, že testy měly vyloučit případné toxické postižení ryb kvůli úniku benzenu při nehodě vlaku. 

Další kroky a výzvy

Situace v Hustopečích nad Bečvou je nadále vážná a vyžaduje koordinované úsilí všech zúčastněných stran. Rybáři spolu s hasiči plánují instalaci provzdušňovačů, které by měly pomoci zmírnit dopady znečištění na vodní ekosystém. ​

Tato ekologická havárie zdůrazňuje důležitost prevence a rychlé reakce při úniku nebezpečných látek do životního prostředí.​

 

​V únoru tohoto roku došlo v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku k vážné železniční nehodě, při níž vykolejily cisterny převážející toxický benzen. Tato havárie měla za následek únik značného množství této nebezpečné látky do okolního prostředí, což vyvolalo obavy z kontaminace místních vodních zdrojů.

Podle informací od místních rybářů se benzen rozšířil do blízkého jezera, což potvrzují výsledky odběrů vody. Stanislav Pernický, předseda hustopečské rybářské organizace, uvedl, že vzorky vody odebrané z hladiny i ze dna jezera naznačují promísení benzenu v celém objemu vodní plochy. ​

Na základě těchto znepokojivých zjištění byla přijata řada opatření k omezení šíření kontaminace. Jedním z klíčových kroků je instalace larsenových stěn – ocelových bariér zasazených do země do hloubky sedmi metrů v délce 210 metrů mezi kolejištěm a jezerem. Tyto stěny mají zabránit dalšímu pronikání benzenu do vodního prostředí. 

Dále byly vyhloubeny sanační jámy, ze kterých se čerpá benzen z podzemních vod. Hasiči ve spolupráci s Českou inspekcí životního prostředí také instalovali zařízení pro provzdušňování jezera, což by mělo urychlit oxidaci a odpařování benzenu z vody. ​

Situace je nadále monitorována a odborníci pokračují v intenzivních snahách o minimalizaci dopadů této ekologické havárie na místní ekosystém a zdraví obyvatel.

 

Ekologie

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

1
Post image
2
Post image
3
Post image
4
Post image
5
Post image