

Novojičínsko – region s bohatou historií, malebnou přírodou a silným řemeslným dědictvím. Ale věděli jste, že právě tady vznikaly klobouky, které nosil i samotný anglický král? Nebo že v hlubinách místních hor se nacházela tajná továrna, kam se běžný člověk nikdy nedostal?
Pojďte s námi objevit pár méně známých, ale o to zajímavějších faktů z našeho kraje!
Legendární kloboučnická továrna TONAK, jejíž historie sahá až do roku 1799, dodávala své elegantní pokrývky hlavy do více než 50 zemí světa. V době své největší slávy vyráběla přes 2 miliony klobouků ročně – a říká se, že je nosili i členové britské královské rodiny!
Během druhé světové války nacisté zřídili v bývalých vápencových lomech a jeskyních u Štramberka tajnou zbrojní továrnu. Vyráběly se zde komponenty pro německé rakety V2, které měly měnit průběh války.
I když jsou olomoucké tvarůžky spojovány hlavně s Hanou, první zmínky o podobném zrajícím sýru pocházejí už z oblasti Bílovce a okolí! Místní hospodyně znaly receptury na silně aromatické sýry dávno předtím, než se z nich stal hanácký symbol.
Cesta na Kotouč nad Štramberkem není jen krásnou procházkou. Podle legendy tu mají být ukryté staré poklady a podzemní chodby, které vedly až k dávnému hradišti. Archeologové zde stále nacházejí stopy pravěkého osídlení!
Údolí řeky Odry je domovem desítek druhů chráněných motýlů a vážek. Najdete zde největší populace ohroženého modráska bahenního, který je symbolem zdravého ekosystému. Krajina Poodří je doslova přírodní pokladnicí!
🔸 Fulnek je označován za „město Komenského“ – Jan Amos Komenský tu nejen působil, ale napsal zde i svou slavnou „Labyrint světa a ráj srdce“.
🔸 V Odry-Kuníně se narodil významný mecenáš a podnikatel František Bilík, který podporoval školství a kulturu v regionu.
🔸 A Zámek Kunín byl jednou z nejmodernějších školních budov své doby – už v 18. století tu děti měly přístup k pomůckám, o kterých se jinde ani nesnilo!
Zajímavosti