Výchova bez hranic a autorit může být pro dítě dokonce nebezpečná. Pak se snadno rozvine úzkost, shodují se odborníci – a často i závislost na technologiích

Profilovka
07. 04. 2025

V době, kdy se rodiče snaží být především „kamarády“ svých dětí a dávají přednost volnosti před pravidly, varují odborníci: výchova bez jasně nastavených hranic a autority může být pro dítě nejen matoucí, ale i psychicky zatěžující. Úzkosti, poruchy chování, ale i závislosti – to jsou podle psychologů časté důsledky moderní „volné výchovy“.

„Dítě, které nemá stanovené mantinely, se může cítit nejistě a ztraceně. To pak často hledá únik – a tím je v dnešní době právě svět obrazovek,“ upozorňuje dětská terapeutka Mgr. Petra Navrátilová.

Když místo rodiče vychovává mobil

Bez dozoru, bez omezení, bez vedení – a s neomezeným přístupem k internetu. Mnohé děti tráví u telefonů a počítačů hodiny denně už v předškolním věku. Místo hraní si venku nebo čtení pohádek se učí, že když je nuda nebo smutek, stačí zapnout obrazovku.

„Když chybí rodičovská autorita, dítě se naučí, že si může dělat, co chce. A přirozeně si zvolí tu nejpohodlnější cestu – tedy mobil nebo tablet,“ doplňuje psycholog PhDr. Daniel Jirásek. „Problém je, že mozek dítěte se pak naučí regulovat emoce pomocí dopaminových výstřelů z obrazovky, ne pomocí vnitřní odolnosti nebo vztahů.“

Hranice nejsou trest, ale jistota

Děti potřebují pravidla – stejně jako potřebují lásku. Obě složky jsou podle odborníků neoddělitelné. Když rodič nastaví hranice, dává dítěti najevo, že mu na něm záleží. A to platí i v digitálním světě.

„Často slýchám od rodičů: ‚Já mu ten mobil nemůžu vzít, rozčílí se.‘ Ale právě tady je chyba – místo vedení se rodič nechá řídit dítětem. Výsledkem je, že technologie začnou suplovat emoce, vztahy a výchovu,“ vysvětluje terapeutka Navrátilová.

Volná výchova + volný přístup k technologiím = cesta k závislosti

Neomezené používání telefonů, nulová pravidla a žádný kontrolní mechanismus – to je kombinace, která může vést až k digitální závislosti. Děti si na rychlou odměnu z internetu zvyknou a přestávají zvládat běžné podněty v reálném světě. Čtení knih je nudí, škola je nebaví a běžné lidské vztahy jsou pro ně složité.

Co může rodič udělat?

  • Nastavit jasná a láskyplná pravidla – pro chování i pro používání technologií

  • Stanovit časové limity pro mobily a PC

  • Jít příkladem – omezit vlastní čas na telefonu a věnovat se aktivně dětem

  • Vést děti k činnostem, které rozvíjí mysl a vztahy – společné čtení, povídání, hraní her venku

  • Být pevnou, ale laskavou oporou, která je schopná říct „ne“

 


 

Závěr?

Volnost bez hranic a technologií bez limitů nevede ke svobodě – ale k vnitřnímu chaosu. A děti, které se cítí ztracené, nejčastěji hledají únik právě v online světě. Buďme jim oporou, ne obrazovkou.

 

Rodina

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.