Evropský den obětí trestných činů

Profilovka
26. 02. 2025

MS kraj - zvýšení povědomí o právech a potřebách obětí trestných činů 

Stejně jako v předešlých letech i letos se Policie České republiky společně s Probační a mediační službou připojila k Evropskému dni obětí trestných činů. Ve Velké Británii byla v roce 1990 podepsána Charta práv obětí trestných činů a od té doby si každoročně tento akt připomínáme v celé Evropě. Cílem je především zvýšit povědomí o právech a potřebách obětí.

Pomoci obětem trestných činů je pro justici důležité téma. U příležitosti Evropského dne obětí trestných činů je dobré si připomenout, že i v České republice existuje rozsáhlá síť profesionálů, na kterou se může každý obrátit, ať už se jedná o různé instituce, neziskový sektor apod. Najdeme zde odborníky, kteří jsou vždy připraveni řešit citlivé krizové situace, vzájemně se doplňovat a spolupracovat. Probační a mediační služba si dlouhodobě klade za úkol podporovat oběti trestných činů v jejich aktivním úsilí, vyrovnat se s těžkou životní situací a pomáhat v boji proti předsudkům. Požádat o pomoc či odbornou radu mohou tyto osoby aktuálně napříč Českou republikou.

Policie Moravskoslezského kraje disponuje speciálními výslechovými místnostmi, přičemž poslední byla vybudována na území města Ostravy. Nachází se na obvodním oddělení Policie ČR, ul. Wattova, Ostrava-Přívoz (konečná tramvajové a trolejbusové dopravy). Tato speciální výslechová místnost byla spolufinancována z finančního daru Magistrátu města Ostravy. Pro představu jedná se o komplex většinou dvou místností, kdy jedna z nich je upravená jako výslechová místnost s příjemnou atmosférou, kde jsou pouze oběť a vyslýchající. Druhá místnost je určena osobám, které mají ze zákona právo zúčastnit se výslechu například obhájce či obviněný. V průběhu výslechu mohou pomoci technických prostředků pokládat vyslýchané oběti otázky, aniž by byla stresovaná přítomnosti těchto osob. Účelem práce ve speciálních výslechových místnostech je zabránění druhotné viktimizace obětí trestných činů. Policie České republiky má plošný systém krizových interventů, kteří v případě potřeby poskytují obětem trestných činů akutní psychologickou pomoc. Pro přímou krizovou intervenci jsou připraveni speciálně vyškolení policisté a policejní psychologové. Ačkoliv je výslech oběti jedním ze zásadních prostředků dokazování, policie si plně uvědomuje dopady, které tento procesní úkon na oběť trestného činu může mít. Jejím úkolem proto je, aby byl výslech veden co nejšetrněji.

Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje
por. Bc. Martina Jablońská
oddělení prevence
21. února 2025

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.