

Roztroušená skleróza. Nemoc, kterou si většina lidí spojuje s postižením a bezmocí. Ale málokdo tuší, jak rychle přibývá těch, kterým se toto onemocnění nevyhne. A co víc – často se objevuje u mladých, aktivních lidí, kteří by ještě donedávna považovali diagnózu RS za sci-fi.
„Tempo, ve kterém dnes žijeme, je alarmující. Neustálý stres, tlak na výkon, digitální přetížení, ale i toxiny z okolního prostředí – to všechno zatěžuje náš nervový systém a imunitu,“ varuje renomovaná neuroložka MUDr. Pavla K. „Výsledkem je, že se u části lidí spouští autoimunitní procesy. Roztroušená skleróza je jedním z nich.“
Odborníci i pacientské organizace bijí na poplach: počty nově diagnostikovaných stoupají každým rokem. V Česku trpí roztroušenou sklerózou přes 20 tisíc lidí, z toho většina žen. První příznaky se přitom často objevují mezi 20. a 40. rokem života.
Příčiny nejsou úplně jasné, ale jedno víme jistě – životní styl hraje zásadní roli. Nedostatek spánku, špatná strava, přetížení psychiky i narušený mikrobiom oslabují naši obranyschopnost.
Zatímco západní svět klade důraz na prevenci a včasný screening, u nás se často čeká až na první neurologické potíže – ztrátu zraku, ochrnutí, třes. Přitom právě včasná diagnostika a změna životního stylu mohou průběh nemoci výrazně zpomalit.
„Roztroušená skleróza není rozsudek smrti. Ale je to budíček,“ říká neuroložka. „Měli bychom přestat ignorovat signály těla a zaměřit se na kvalitní stravu, pohyb, práci s emocemi a zdravý střevní mikrobiom.“
Snížit stres a umět si říct „dost“
Spát kvalitně, ne jen přežívat noc
Pečovat o střevo – v něm začíná většina zánětů v těle
Dopřát si pohyb, i kdyby šlo jen o procházku
Nepodceňovat vyhoření, únavu a neurologické příznaky
🟣 Roztroušená skleróza není nemoc starých, ale nemoc uspěchané doby. Možná ji nezastavíme – ale můžeme se jí účinně bránit, než bude pozdě.