Na nejmodernější léky čekají Češi déle než Italové i Rakušané. Proč jsme v léčbě pozadu?

Profilovka
před 20 hodinami

Zatímco v sousedním Rakousku či Itálii mají pacienti přístup k novým a inovativním lékům často v řádu několika měsíců po jejich schválení, čeští pacienti si musí počkat i více než rok. V některých případech se k nim vůbec nedostanou. Čím to je? A jaké to má dopady na běžného člověka v našem regionu?

Zdržení, které může stát život

Podle evropských statistik trvá v České republice průměrně 629 dní, než se nový lék po schválení Evropskou lékovou agenturou (EMA) skutečně dostane k pacientům. V Rakousku je to přibližně 127 dní, v Itálii okolo 300. Rozdíl je tedy propastný. Pro pacienty s vážnými nemocemi, jako jsou některé formy rakoviny, autoimunitní onemocnění nebo vzácné diagnózy, může být každý měsíc čekání otázkou života a smrti.

Proč to u nás trvá tak dlouho?

Na vině je především složitý proces úhradového řízení a cenových dohod mezi výrobci léků a zdravotními pojišťovnami. Výrobce musí nejprve požádat o úhradu nového léku z veřejného zdravotního pojištění, a pokud se dohodne s úřady na ceně a podmínkách, teprve poté může být lék běžně dostupný.

Zatímco jiné země mají v tomto ohledu pružnější systémy nebo silnější politickou vůli, v Česku často narážíme na byrokracii a obavy z vysokých nákladů na nové léčby.

Dopad na pacienty z regionu

I na Novojičínsku máme pacienty, kteří čekají. Například paní Eva z Fulneku, která bojuje se vzácným neurologickým onemocněním, říká: „Lék, který by mi mohl výrazně zlepšit kvalitu života, je už přes půl roku dostupný v Německu. U nás stále čekám na schválení. Přitom čas hraje proti mně.“

Lékaři i pacientské organizace dlouhodobě volají po reformě. „Není možné, aby se o život zachraňující léčbě rozhodovalo tak pomalu. Potřebujeme zkrátit čekací lhůty, jinak budeme stále pacienty druhé kategorie,“ říká MUDr. Radek Černý z nemocnice v Novém Jičíně.

Co s tím?

Řešení existují. Některé země zavedly tzv. dočasné úhrady nebo podmíněné vstupy na trh, kdy se lék dostane k pacientům i před finálním dojednáním ceny. Také zrychlení byrokratických procesů a větší důraz na hodnotu pro pacienta místo jen kalkulací nákladů by mohly Česku výrazně pomoci.

V zemi s kvalitní zdravotní péčí a špičkovými lékaři bychom měli zajistit, aby se i moderní léčba dostala k těm, kteří ji potřebují – a to bez zbytečných odkladů.

Zdravojičínsko

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

1
Post image
2
Post image
3
Post image
4
Post image
5
Post image