Naděje pro miliony lidí i v Česku: Průlomový objev v léčbě inkontinence moči

Profilovka
19. 04. 2025

Močová inkontinence – tedy samovolný únik moči – je problém, který v České republice trápí statisíce lidí, zejména žen po porodu, žen v přechodu, ale i mužů v seniorském věku. Jde o citlivé téma, o kterém se často mlčí. Nový objev vědců z britské University of Cambridge ale přináší naději i pro pacienty u nás.

Neinvazivní metoda místo operace

Zatímco dosud byli mnozí pacienti odkázáni na invazivní zákroky nebo celoživotní pomůcky, britští vědci vyvinuli novou metodu, která využívá kombinaci cvičení pánevního dna a tzv. biofeedbacku – tedy zpětné vazby získané pomocí speciálních přístrojů, které pacientovi pomáhají lépe vnímat a ovládat svaly.

První výsledky klinických studií ukazují, že až 80 % pacientů zaznamenalo výrazné zlepšení – v některých případech až úplné odstranění potíží. Terapie navíc nevyžaduje léky ani operace.

Co to znamená pro české pacienty?

V České republice zatím tato konkrétní metoda není běžně dostupná, avšak odborníci z řad fyzioterapeutů a urogynekologů vývoj sledují s velkým zájmem. Některá specializovaná pracoviště už dnes nabízí cvičení pánevního dna v kombinaci s přístrojovým tréninkem, a očekává se, že s rostoucím zájmem bude dostupnost podobných terapií narůstat.

Například centra zaměřená na rehabilitaci žen po porodu či seniorů už dnes využívají tzv. elektrostimulaci a biofeedback, které posilují oslabené svaly a zlepšují kontrolu nad močovým měchýřem.

Příběh paní Jany z Příbora: „Dnes už se nebojím vyjít ven bez strachu.“

Šestašedesátiletá Jana z Příbora se s inkontinencí potýkala téměř deset let. „Začalo to po menopauze. Nejdřív jen při kašli nebo smíchu, ale postupně se to zhoršovalo. Bála jsem se cestovat, chodit na procházky, měla jsem neustále po ruce náhradní oblečení,“ popisuje Jana.

Lékařka jí doporučila fyzioterapii a speciální cvičení pánevního dna v centru v Novém Jičíně. „Nejdřív jsem se styděla, ale brzy jsem zjistila, že nejsem sama. Fyzioterapeutka byla skvělá, všechno mi vysvětlila a po pár týdnech jsem začala cítit zlepšení.“

Dnes už je Jana zpět v plném životě. „Jsem vděčná, že jsem se rozhodla situaci řešit. A moc si přeju, aby o tom lidé víc mluvili. Inkontinence není ostuda – je to zdravotní problém, který se dá řešit.“


Prevence i řešení: Mluvme o tom

Zdravotníci upozorňují, že inkontinence není jen "problémem stáří", ale často se objevuje i u mladších žen a mužů. Důležitá je prevence – tedy posilování pánevního dna, zdravý životní styl a včasná návštěva lékaře při prvních příznacích.

„Věříme, že podobné výzkumy pomohou odstranit stigma, které s tímto onemocněním stále souvisí, a otevřou dveře moderní a účinné léčbě,“ říká fyzioterapeutka Renata B. z Nového Jičína, která se na ženské urologii specializuje.


Kam se obrátit?

Pokud máte podezření na inkontinenci, obraťte se na svého praktického lékaře, gynekologa nebo přímo fyzioterapeuta se specializací na pánevní dno. V Moravskoslezském kraji je možné využít např. i rehabilitační centra v Novém Jičíně, Kopřivnici či Ostravě.

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

1
Post image
2
Post image
3
Post image
4
Post image
5
Post image