

Od 1. května 2025 dochází ke změně, která se dotkne téměř každé domácnosti v Česku – poplatky za veřejnoprávní televizi a rozhlas se zvyšují. Prezident Petr Pavel podepsal novelu zákona, která upravuje pravidla pro jejich výběr. Výsledná částka? 150 korun měsíčně, což je o 35 korun více než dosud. Nově navíc bude muset platit každá domácnost s přístupem k internetu, a to bez ohledu na to, zda vlastní televizor nebo rádio.
Novela má za cíl reflektovat vývoj médií a technologií – v době streamovacích platforem a online vysílání totiž mnozí lidé sledují obsah České televize či poslouchají Český rozhlas přes internet. Podle zákona už nestačí říci, že doma nemám televizi – pokud máte počítač, mobil nebo chytrou televizi s přístupem na internet, stáváte se plátcem.
Zpravodajství Novojičínsko se zeptalo několika obyvatel města a okolních obcí na jejich názor:
Lucie, 34 let, Nový Jičín, maminka na mateřské:
„Televizi prakticky nesleduju, všechno mám online nebo si pouštím, co chci. Přijde mi nefér, že musím platit víc za něco, co ani nevyužívám.“
Václav, 66 let, Šenov u Nového Jičína, důchodce:
„Sleduju zprávy na ČT1 každý večer, poslouchám Radiožurnál. Mě to zase tak nevadí, ale chápu, že mladí to vidí jinak.“
Daniel, 29 let, Bílovec, IT specialista:
„Je to další výdaj navíc. Chápu podporu veřejnoprávních médií, ale měl by být způsob, jak si legálně vybrat, jestli ten obsah chci nebo ne.“
Česká televize i Český rozhlas argumentují, že zvýšení poplatků je nezbytné kvůli rostoucím nákladům a technologickým změnám. Finance mají jít především na zlepšení regionálního zpravodajství, modernizaci techniky a podporu kulturních pořadů, dokumentů a vzdělávacího obsahu.
Nově se upravují i pravidla pro právnické osoby. Poplatek za rozhlas a televizi bude odvozen od počtu zaměstnanců firmy, což je další zásadní novinka.
Poplatky nově 150 Kč měsíčně (z toho 120 Kč za ČT a 30 Kč za ČRo)
Platí každá domácnost s přístupem k internetu
Firmy platí dle počtu zaměstnanců
Změny platí od 1. května 2025
Změny vyvolaly celospolečenskou diskusi, která se nevyhýbá ani Novojičínsku. Zatímco někteří oceňují kvalitní obsah veřejnoprávních médií, jiní volají po větší svobodě volby a modernizaci systému financování.
EKONOMIKA