Přípravné třídy možná skončí, známky nahradí slovní hodnocení. Novela školského zákona budí rozpaky i na Novojičínsku

Profilovka
před 5 hodinami

NOVOJIČÍNSKO – Poslanecká sněmovna schválila v pátek novelu školského zákona, která může výrazně proměnit podobu českého školství. Mezi nejvýraznější změny patří omezení odkladů povinné školní docházky, možné zrušení přípravných tříd základních škol a zavedení slovního hodnocení pro první a druhou třídu místo tradičních známek. Návrh nyní míří do Senátu, ale už teď vyvolává u pedagogů, rodičů i ředitelů škol v regionu řadu otazníků.

 


 

Ředitelé: Přípravné třídy pomáhají hlavně znevýhodněným dětem

„Přípravné třídy mají u nás smysl. Pomáhají dětem, které nejsou na školu ještě zralé – ať už kvůli sociálnímu zázemí, jazykové bariéře nebo třeba opožděnému vývoji. Děti si zvykají na školní režim, učí se soustředit a rozvíjejí řeč. Zrušení by byl krok zpět,“ říká ředitelka základní školy v Novém Jičíně, která si nepřála být jmenována.

Na Novojičínsku se přípravné třídy těší stabilnímu zájmu. Podle dat ze škol v regionu se každoročně otevře několik takových tříd, často v lokalitách s vyšším podílem sociálně znevýhodněných dětí.

 


 

Rodiče: Slovní hodnocení? Zmatek i úleva

Velkou proměnou má projít také způsob hodnocení v prvních dvou ročnících základních škol. Známky má nahradit slovní hodnocení, které by podle tvůrců zákona mělo být pro děti i rodiče přehlednější a méně stresující.

„Jsem za to ráda. Známky v první třídě mi přijdou zbytečné. Dítě se učí psát, číst a hlavně si zvyká na školu. Stačí vědět, co mu jde a co zlepšit,“ říká paní Lucie z Fulneku, maminka šestiapůlleté dcery.

Ne všichni rodiče jsou ale nadšení. „Učitelky už teď nestíhají. A ještě mají každému dítěti psát slohové hodnocení? Jak budu vědět, jestli je moje dítě lepší nebo horší než ostatní? Známka je známka,“ zní názor tatínka dvou dětí z Bílovce, který se obává většího chaosu.

 


 

Názory učitelů se liší

Učitelé z Novojičínska se v názoru na novelu rozcházejí. Někteří oceňují, že by se díky slovnímu hodnocení mohli více zaměřit na individuální pokrok žáků. Jiní ale varují před další administrativní zátěží a nejasnostmi při přechodu na běžné známkování ve vyšších ročnících.

 


 

Co bude dál?

Novelu zákona nyní projedná Senát a následně ji musí podepsat prezident. Pokud projde, změny by se mohly začít zavádět už v příštím školním roce. Ministerstvo školství přislíbilo, že poskytne školám metodickou podporu i školení učitelů.

Pro rodiče a školy z Novojičínska to znamená jediné – čekání na konkrétní pravidla a jasné metodiky, které určí, jak se nová pravidla projeví v praxi.

 


 

Chcete-li se podělit o svůj názor na připravované změny ve školství nebo máte zkušenosti s přípravnými třídami na Novojičínsku, napište nám na redakce@novojicinsko.cz nebo do komentářů pod tímto článkem.

 

Školství

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

1
Post image
2
Post image
3
Post image
4
Post image
5
Post image