Vajíčka na Novojičínsku? Pod šest korun za velikost L nejdou

Profilovka
27. 03. 2025

​Ceny vajec velikosti L na Novojičínsku v současnosti neklesají pod šest korun za kus. Například slovenský řetězec Tesco nabízí balení 10 ks čerstvých vajec z podstielkového chovu velikosti L za 3,89 € (přibližně 95 Kč), což vychází na 9,50 Kč za kus. Podobně slovenská společnost Eggrofarm uvádí cenu 0,25 € (přibližně 6 Kč) za jedno vejce velikosti L. Tyto ceny naznačují, že i v České republice je cena vajec velikosti L obdobná, tedy kolem 6 Kč za kus.

Pro srovnání, v roce 2012 se ceny vajec velikosti L na Novojičínsku pohybovaly mezi 3 až 5 Kč za kus. Současný nárůst cen může být ovlivněn různými faktory, jako jsou zvýšené náklady na krmivo, energie či inflace.

Spotřebitelé hledající levnější alternativy mohou zvážit nákup vajec přímo od místních farmářů nebo na trzích, kde mohou být ceny příznivější. Nicméně je důležité zohlednit i kvalitu a původ vajec při rozhodování o nákupu.

„K nám se chodí na velké vajca. Emka nevedeme, nebyl o ně zájem,“ říkali v prodejně Vejce & Koření otevřené u nemocnice v Novém Jičíně od pondělka do pátku vždy od 9 do 18 hodin. Vajíčka zde měli L z klecového chovu za 6,20, L z podestýlky za 6,50 a XL klecové taktéž za 6,50 Kč.

„Prodáváme i přímo na dvoře, netřídíme, vajíčka to jsou velké, směs L a XL. Lidí si pro ně jezdí dost a často, i z větší dálky. Hlavně od té doby, co se jejich cena zvedla,“ uvedli na farmě Jeřábek &Vodrážka ve Vražném. Vejce L zde nabízeli za 6 Kč.

To samé bylo v Kuníně u silnice I/57, kde vedle sebe stojí jak běžná prodejní budka, tak nový vejcomat. Okénko budky je otevřeno od pondělí do pátku v době od 7 do 11 a od 12 do 16 hodin, a u samoobsluhy stanovili prodejní dobu sedm dní v týdnu od 8 do 20 hodin.

Drůbežárna z Příbora – Klokočova vsadila rovněž na vejcomat zásobovaný vždy čerstvou snůškou z konkrétního dne. Nechala ho otevřený na farmě od 7 do 19 hodin každý den, nicméně platit se tady dá za balení po 30 nebo 60 kusech jen bezkontaktně. Za vajíčko M tady chtěli 6, za L pak 7 Kč. A ďábelskou cenu u „elek“ mimo automat dali na 6,66 Kč. „Emka ani ixselka nejsou,“ dodal provozovatel Dalibor Socha.

Celkovou situaci okolo vajíček komentovala Petra Vítková z farmy V&V Vejce v Bernarticích: „Jejich ceny před Velikonoci vždy rostly, vloni to bylo 5,50 za elka, letos už 7 korun. Vůči tomu, co drůbežáři budou muset investovat, a jak se vyvíjí trh, mohou vejce stát do konce roku klidně i 9 až 10 korun za kus.“

Důvodů zmínila Vítková více, počínaje problémy s ptačí chřipkou až po povinnost přejít v Česku (jako v jediné zemi v Evropské unii) kompletně do ledna 2027 z klecových chovů na voliérové. „Aby slepičky byly ve volném výběhu šťastnější a spokojenější? Kroutíme nad tím jen hlavami, protože já a brácha jsme v oboru odmalička, máma s tátou pak celý život a víme, že když je slepička ve stresu, tak prostě to vajíčko nesnese ani ve voliéře,“ podotkla farmářka z Bravantic.

Farma V&V Vejce prodávala produkci koncem března za 6,50 (M), 7 (L) a 8 Kč (XL). „Ty největší bývají ale jen sezonně. Teď jsme navíc jeli na polovinu haly, když jsme měnili chov, to je třeba dělat jednou za rok,“ vysvětlovala spoluprovozovatelka. Přímo na farmě v Bravanticích, jak doplnila, prodávají vejce od 6 do 13 hodin, a vlastní vejcomat zprovoznili i v Ostravě.

Ceny

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.