

Lukavec u Fulneku – Zatímco v jiných obcích se připravují velikonoční jarmarky a trhy, v Lukavci se už po staletí drží tradice, která nemá v České republice obdoby. Jízda kolem osení, starodávný křesťanský obřad, letos opět ožije v plné síle – s koňmi, jezdci v černých oblecích, naleštěnými holínkami a kovovým křížem, který symbolicky nese požehnání.
Zvyk sahá až do 17. století a zůstává výjimečný i tím, že navzdory všem historickým zvratům – světovým válkám, čtyřem dekádám komunistického režimu i nedávné pandemii – nebyl nikdy přerušen. Jediným místem, kde se tento zvyk zachoval v autentické podobě, je právě Lukavec.
Jezdci oblečení ve slavnostním černém oděvu vyrážejí do polí a krajiny s prosbou o požehnání pro úrodu a ochranu rodin. V čele jede jezdec s křížem – tichý symbol víry, tradice a naděje. Kolemjdoucí i obyvatelé vesnice pak mohou slyšet modlitby, zpěv a cinkání postrojů, které v sobě nesou hluboký klid i úctu k přírodě a Bohu.
„Je to vždy dojemný okamžik. Všechno ztichne. Jen koně, země a tiché kroky těch, kdo udržují něco, co tady bylo dávno před námi,“ říká jedna z místních obyvatelek.
V době, kdy velikonoční trhy často připomínají spíš komerční akce s nadměrnou nabídkou a umělou výzdobou, nabízí Lukavec jiný zážitek. Pokoru, pravdivost a kontinuitu. Není to jen o koledách a malovaných vajíčkách – tady Velikonoce dostávají duchovní rozměr, který rezonuje i u těch, kteří třeba běžně nechodí do kostela.
V tom spočívá síla i krása této tradice – v jednoduchosti, hluboké symbolice a lidskosti, která spojuje generace.
Lukavecká jízda je jedním z nejvýraznějších zvyků, které Moravskoslezský kraj o Velikonocích nabízí. V dalších částech regionu se připravují komentované prohlídky na zámcích, velikonoční jarmarky, výstavy obřích kraslic i akce inspirované britskými a německými velikonočními tradicemi. Ale právě Lukavec připomíná, že opravdové kořeny často leží v nenápadných obcích – tam, kde lidé stále drží při sobě a paměť předků žije v každém kroku.
Fulnecko