Změna zákona děsí diabetiky i na Novojičínsku. Hrozí, že děti přijdou o životně důležité senzory

Profilovka
před 6 hodinami

NOVOJIČÍNSKO – Tisíce diabetiků 1. typu po celé České republice – a s nimi i desítky pacientů přímo z Novojičínska – žijí v nejistotě. Ministerstvo zdravotnictví připravuje novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která by mohla omezit dostupnost glukózových senzorů, moderních zařízení pro průběžné měření cukru v krvi. Tato změna by podle odborníků i pacientů mohla vrátit léčbu diabetu o několik let zpět. Nejvíce by dopadla na děti.

Návrat k píchání prstů? Pro mnohé noční můra

Glukózové senzory, které pacientům umožňují sledovat hladinu cukru nepřetržitě a bez nutnosti pravidelného píchání do prstů, se staly standardní součástí léčby diabetu 1. typu. Jsou nejen pohodlnější, ale především přesnější a výrazně zvyšují bezpečí pacientů. Včasné varování před hypoglykémií či hyperglykémií často doslova zachraňuje život.

Pokud by novela skutečně omezila úhradu těchto zařízení z veřejného zdravotního pojištění, mnoho rodin by si je nemohlo dovolit hradit ze svého. Cena jednoho senzoru se pohybuje v řádu tisíců korun měsíčně. Pro řadu rodičů dětí s diabetem by to znamenalo návrat k tradičním glukometrům a opětovnému častému píchání, což je nejen bolestivé, ale hlavně méně bezpečné.

Obavy rodičů a odborníků

„Senzor nám dává jistotu, že syn nezkolabuje třeba v noci, když spí. Pokud bychom o něj přišli, znamenalo by to pro nás obrovský stres a větší riziko hospitalizace,“ popisuje své obavy paní Lucie z Nového Jičína, maminka osmiletého Jakuba, který má diabetes 1. typu od svých tří let.

Podle odborných společností je přístup ke glukózovým senzorům zásadní zejména u dětských pacientů. Studie potvrzují, že jejich použití vede ke stabilnější kompenzaci cukrovky, méně častým hospitalizacím a lepší kvalitě života.

Petice a snaha o změnu

Proti zamýšlené změně se zvedla vlna odporu mezi pacientskými organizacemi i lékaři. Vznikla petice za zachování dostupnosti senzorů pro všechny potřebné pacienty, kterou během několika dní podepsaly tisíce lidí.

„Není možné šetřit na životech pacientů, zejména dětí,“ říká předsedkyně pacientské organizace Cukrovka CZ. O budoucnosti senzorů nyní budou rozhodovat další jednání s ministerstvem i zdravotními pojišťovnami.

Jak bude situace pokračovat?

Diabetici i jejich rodiny na Novojičínsku s napětím sledují vývoj a doufají, že se podaří současnou dostupnost moderní léčby zachovat. Bez glukózových senzorů by totiž nejen jejich každodenní život, ale i samotné zdraví bylo ohroženo.

Zdravojičínsko

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

1
Post image
2
Post image
3
Post image
4
Post image
5
Post image